SMĚRNICE K VYMEZENÍ VÝZNAMNOSTI POLOŽEK V ÚČETNICTVÍ
Označení: .................................... Číslo:..........................................
Zpracoval: .................................... Kontroloval:..................................
Platnost:....................................... Závaznost:....................................
Datum vydání: ............................... Vydává: .....................................
Nahrazuje:.................................... Doplňuje: .....................................
Počet stran: .................................. Přílohy: ......................................
Předmět úpravy, základní pojmy
1.1 Směrnice upravuje základní postupy při stanovení významnosti položek v účetnictví tak aby účetní záznamy byly pravdivé, úplné a správné a aby účetní závěrka byla sestavená na jejich základě srozumitelně a podávala věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace účetní jednotky zřízené nebo založené podle zvláštního právního předpisu1).tak, aby na jejím základě mohla osoba, která tyto informace využívá činit ekonomická rozhodnutí.
1.2 Informace v účetní závěrce musí být spolehlivé, srovnatelné, srozumitelné a posuzují se z hlediska významnosti. Informace se považuje za spolehlivou, jestliže splňuje požadavek zákona2) a je-li úplná a včasná. Informace je včasná, je-li získána ve správném čase z hlediska její významnosti a nákladů na její získání, pokud tyto náklady nepřevýší přínosy plynoucí z této informace. Informace se považuje za významnou (závažnou), jestliže by její neuvedení nebo chybné uvedení mohlo ovlivnit úsudek nebo rozhodování osoby, která tuto informaci využívá.
1.3 Za nevýznamnou se považuje taková položka, která z hlediska účetnictví NNO:
-
nijak podstatně neovlivňuje pohled a úsudek uživatele účetní závěrky na finanční situaci,
-
náklady na získání informace o položce by převýšily ocenění samotné položky případně význam jejího zobrazení v účetnictví,
-
nemá významný dopad na výsledek hospodaření zachycený v účetnictví a
-
prováděcí právní předpisy k účetnictví3) výslovně neukládají povinnost o takové položce provést účetní záznam a to ani na podrozvahových účtech.
1.4 V NNO se považuje za významnou též informace o ocenění nehmotného majetku ve výši nad částku vymezenou vnitřním předpisem a v souladu s ustanovením § 7 odst. 1 vyhlášky č. 504/2002 Sb., a u samostatných movitých věcí nebo souboru movitých věcí ve výši nad částku vymezenou vnitřním předpisem a v souladu s ustanovením § 8 odst. 5 vyhlášky č. 504/2002 Sb. V případě drobného dlouhodobého nehmotného majetku a drobného dlouhodobého hmotného majetku postupuje při posuzování významnosti při zobrazení tohoto majetku v účtové třídě 0 podle Směrnice č. .... k účtování a evidenci drobného dlouhodobého nehmotného majetku (DDNM) a drobného dlouhodobého hmotného majetku (DDHM).
1.5 Všechny ostatní položky v účetnictví NNO, které nejsou vymezeny v odst. 1.3 této směrnice, se považují NNO za významné. Je povinna o nich účtovat v účetních knihách s použitím příslušných účetních metod a vykazovat je v položkách účetní závěrky předepsaným způsobem.
1.6 Kritéria významnosti položek se posuzuje s ohledem na okamžik a způsob jejich zobrazení v účetních knihách, účetních výkazech včetně přílohy a v informačních záznamech, které účetní jednotka sestavuje a zveřejňuje je následně ve výročních zprávách.
--------------------------
1) Např. zákon č. 111/1998 Sb., zákon č. 424/1991 Sb., zákon č. 341/2005 Sb., § 2014 a násl. zákon č. 89/2012 Sb., § 306 a násl. zákon č. 89/2012 Sb., aj.
2)§ 7 odst. 1 zákona č. 563/1991 Sb.
3) Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, vyhláška č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání, pokud účtují v soustavě podvojného účetnictví, České účetní standardy pro účetní jednotky, které postupují podle vyhlášky č. 504/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů
Položky posuzované z hlediska významnosti
2.1 Účetní jednotka posuzuje z hlediska významnosti v účetních knihách položky na rozvahových účtech a v účetní závěrce: