dnes je 22.12.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele ke stanovení požadavků pro výkon práce

1.1.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.3.11
Vnitřní předpis zaměstnavatele ke stanovení požadavků pro výkon práce

JUDr. Věra Bognárová

Vnitnitřní předpis zaměstnavatele

ke stanovení požadavků pro výkon práce

Zaměstnavatel ............ ................... (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČ),

zastoupený ............

vydává vnitřní předpis upravující požadavky pro výkon práce.

  1. Tento předpis stanoví v Příloze č. 1 požadavky pro výkon jednotlivých prací u zaměstnavatele. Požadavky se vztahují na výkon práce konané v základním pracovněprávním vztahu upraveném v § 3 ZP, tj. v pracovním poměru a v právním vztahu založeném dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce).
  2. Obecným požadavkem na výkon práce jsou upokojivé pracovní výsledky.
  3. Při výběru fyzických osob ucházejících se o zaměstnání musí být bez ohledu na způsob jeho provedení (oznámením v tisku, na webové stránce, ÚP, vyhlášením výběrového řízení atd.) požadavky zaměstnavatele stanovené pro výkon práce, kterou má zájemce vykonávat, v nabídce volného nebo uvolňovaného pracovního místa uvedeny. Za splnění této povinnosti je odpovědný ................ (uvést kdo, např. ředitel personálního útvaru).
  4. S fyzickou osobou, která bude v pracovněprávním vztahu konat práce, pro něž jsou stanoveny tímto předpisem požadavky, je možné pracovněprávní vztah sjednat pouze za podmínky, že stanovené požadavky splňuje. Obdobně se postupuje, dojde-li ke změně vykonávaných prací u zaměstnance, který je u zaměstnavatele již v pracovněprávním vztahu zaměstnán a dochází ke změně ve sjednaném druhu práce nebo práce sjednané v dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr. Za splnění této povinnosti je odpovědný ................ (uvést kdo, např. ředitel personálního útvaru).
  5. Splnění požadavků prokazuje fyzická osoba ucházející se o zaměstnání nebo zaměstnanec zpravidla listinnými doklady‚ je-li možné jimi stanovený požadavek prokázat (např. požadavek dosažení stanoveného stupně znalosti cizího jazyka), potvrzením o zaměstnání vydaným podle § 313 ZP předchozím zaměstnatelem, pokud jde prokázání požadavku dosažení stanoveného počtu odpracovaných let ve vedoucím pracovním místě nebo v určitém druhu kvalifikace apod. Požadavky, které není možné listinnými doklady prokázat, např. organizační schopnosti, se ověřují při vzniku pracovněprávního vztahu pohovorem nebo testy. Za splnění této povinnosti je odpovědný ................ (uvést kdo, např. ředitel personálního útvaru).
  6. Zaměstnanec je povinen splňovat také požadavky, které jsou pro výkon práce stanoveny až v průběhu trvání jeho pracovněprávního vztahu u zaměstnavatele, a to od doby účinnosti této změny stanovené změnou tohoto vnitřního předpisu. Zaměstnavatel je povinen zaměstnance se změnou nebo rozšířením požadavků předem řádně seznámit. Za splnění této povinnosti je odpovědný ................ (uvést kdo, např. ředitel personálního útvaru).
  7. Nesplňování požadavků je podle § 52 písm. f) ZP výpovědním důvodem pro ukončení pracovního poměru, pokud zaměstnanec požadavky pro řádný výkon práce bez zavinění zaměstnavatele nesplňuje. Spočívá-li nesplňování požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné dát zaměstnanci z tohoto důvodu výpověď, jen jestliže byl zaměstnanec zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je ve stanovené přiměřené době neodstranil.
  8. Vedoucí zaměstnanci na jednotlivých stupních řízení jsou povinni sledovat, zda zaměstnanci splňují požadavky stanovené tímto předpisem pro řádný výkon práce a jsou povinni oznamovat ......... (např. řediteli personálního útvaru), že zaměstnanec požadavky nesplňuje nebo je přestal splňovat. Pro případ, že nesplňování požadavků spočívá v neuspokojivých pracovních výsledcích, je povinen ........... (např. ředitel personálního útvaru na podnět příslušného vedoucího zaměstnance) zaměstnance písemně vyzvat k jejich odstranění a stanovit k jejich odstranění přiměřenou lhůtu. Výzva k odstranění neuspokojivých pracovních výsledků se doručuje zaměstnanci do vlastních rukou. Za splnění této povinností je odpovědný ................ (uvést kdo, např. ředitel personálního útvaru).
  9. Vedoucí zaměstnanci na jednotlivých stupních řízení, dojdou-li k závěru, že pro výkon konkrétní práce je nutné, aby zaměstnanec splňoval další požadavky, jsou povinni podat návrh, který musí být odůvodněn........... (uvést komu, např. řediteli personálního útvaru). Ředitel personálního útvaru musí o návrhu ve lhůtě .... (např. do jednoho měsíce od jeho podání) rozhodnout. Pokud návrhu vyhoví, je povinen zajistit doplnění požadavků pro výkon konkrétní práce do Přílohy č. 1 k tomuto předpisu. O zamítnutí návrhu na doplnění požadavků ředitel personálního útvaru písemně informuje vedoucího zaměstnance, který návrh podal. Ředitel personálního útvaru může k posouzení návrhu na stanovení (doplnění ) požadavků věc projednat s ......................(např. s vedením zaměstnavatele, s představenstvem, při pracovní poradě vedení apod.)
  10. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě......... (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.

Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem ............................

..................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Příloha č. 1

Stanovené požadavky pro výkon prací:

Vedoucí funkce

  • organizační schopnosti,

  • výkon práce na vedoucím místě alespoň v délce ......(2 let), tento požadavek je možné stanovit pouze pro výkon vedoucí funkce od určitého stupně řízení,

  • znalost konkrétního cizího jazyka na určité komunikační úrovni.

Výkon práce v klientském centru

  • vhodné společenské vystupování,

  • schopnost komunikace se zákazníky,

  • schopnost řešit konfliktní situace,

  • používat předepsaný dress code,

  • znalost konkrétního cizího jazyka na určité komunikační úrovni.

Obchodní zástupci

  • počet navštívených zákazníků např. v kalendářním měsíci (čtvrtletí, pololetí, roku),

  • nebo počet sjednaných smluv v kalendářním měsíci (čtvrtletí, pololetí, roku),

  • nebo dosažený obrat sjednaných smluv (čtvrtletí, pololetí, roku),

  • nebo úhrada plnění ze sjednaných smluv (čtvrtletí, pololetí, roku),

  • řidičské oprávnění pro skupinu B.

Komentář:

Zaměstnanec musí splňovat předpoklady a požadavky na řádný výkon práce. Předpoklady pro výkon sjednaného druhu práce stanoví zákon nebo jiné obecně závazné právní předpisy, které jsou uveřejněné ve Sbírce zákonů. Zaměstnavatel sám povinnost jejich splnění nemůže založit, a to ani svým vnitřním předpisem, protože se nejedná o právní předpis. Nesplňováním předpokladů pro výkon konkrétní práce jsou např. případy, kdy dojde k odebrání řidičského oprávnění u řidiče, nebo se zaměstnanec nepodrobí povinnému přezkoušení, které je podle právních předpisů podmínkou pro prodloužení příslušného oprávnění k výkonu prácí nebo v tomto přezkoušení neuspěje, pozitivní lustrační osvědčení u funkcí, kde je ze zákona vyžadováno apod. Právní předpisy stanoví předpoklady pro výkon určitého druhu práce s ohledem na zajištění standardní kvality výkonu práce, např. u lékařů či jiných zaměstnanců v zájmu zabezpečení ochrany života a zdraví občanů.

Požadavky na řádný výkon práce vymezuje zaměstnavatel; jedním z těchto požadavků jsou i uspokojivé pracovní výsledky zaměstnance. Požadavky zaměstnavatele pro řádný výkon práce se nevztahují k druhu práce sjednanému v pracovní smlouvě, ale k práci, kterou je zaměstnanec

Nahrávám...
Nahrávám...